Firma Eiffage Construction została laureatem francuskiego konkursu „Najlepsze praktyki i doświadczenia” w kategorii „Procesy, koncepcje, pomysły i usługi”.
Ideą przedsięwzięcia jest wyróżnienie najciekawszych we Francji, sprawdzonych w praktyce, rozwiązań BIM (Building Information Modeling) – wykorzystujących technologię, która łączy wizualizację 3D z interaktywną bazą danych informacji o budynku.
Konkurs został zainicjowany przez francuską agencję PUCA (Plan, Urbanisme, Construction, Architecture), międzyresortową francuską agencję, która prowadzi programy badawcze oraz wspiera innowacje w zakresie planowania przestrzennego, mieszkalnictwa, architektury i budownictwa. Konkurs jest prowadzony w sposób stały, w trybie zaproszenia do składania propozycji twórczego zastosowania technologii BIM. Rozwiązania, które zyskują uznanie jury, są rekomendowane innym podmiotom publicznym i prywatnym.
Rozwiązanie Eiffage Construction, które nosi nazwę ‘Sublime,’ ułatwia proces integracji, tworzenia, zarządzania i obsługi danej realizacji. Dzięki niemu, możliwe staje się wdrażanie nowych mechanizmów działania, skupionych na redukcji kosztów i zwiększaniu korzyści wynikających z zastosowania BIM.
‘Sublime’ to:
- proces, który może być wdrożony zarówno w trakcie nowych realizacji jak również podczas przebudowy lub rewitalizacji, na dowolnym typie struktury;
- rozwiązanie dostosowane do pełnego lub części cyklu życia budynku;
- gwarancja eksploatacji pod ścisłą kontrolą techniczną i ekonomiczną.
Z punktu widzenia klientów, ‘Sublime’:
- pomaga w identyfikacji potrzeb i zapewnia, że zostały one uwzględnione na etapie projektowania;
- poprawia poziom niezawodności przesyłania danych – od dostawców do operatorów;
- wspiera proces realizacji zysków właścicieli, operatorów i mieszkańców;
- wspiera promowanie nowych możliwości w zakresie zarządzania nieruchomościami – co jest cenne dla właścicieli, operatorów i użytkowników;
- zapewnia cyfrowy opis budynków, a tym samym podnosi wycenę nieruchomości.
Technologia BIM na świecie zyskuje coraz większą popularność, ze względu obniżenie kosztów budowy i eksploatacji budynków (w ujęciu globalnym). Sukcesywnie w kolejnych krajach technologia BIM staje się obowiązkowa w przypadku zamówień publicznych. Trzy lata temu, w 2014 r., Francja zadeklarowała, że do końca roku 2017 na terenie całego kraju powstanie 500 000 budynków wykorzystujących technologię BIM. Równocześnie, na digitalizację branży budowlanej został przeznaczony budżet w wysokości 20 mln EUR. W tym samym roku, w czerwcu 2014 r., agencja PUCA wspierana przez jej kluczowych partnerów: USH (L’Union sociale pour l’habitat), ARC (Association des responsables de copropriété), ARF (Association des régions de France) oraz CDC (Caisse des Dépôts et consignations), rozpoczęła konsultacje w sprawie dobrych praktyk i doświadczeń płynących z prac prowadzonych w modelu cyfrowym. Jednym z efektów tych prac jest właśnie konkurs „Najlepsze praktyki i doświadczenia”.
PUCA – międzyresortowa francuska agencja prowadząca programy badawcze oraz wspierająca innowacje w zakresie planowania przestrzennego, mieszkalnictwa, architektury i budownictwa. Została powołana w 1998 r. Jej nazwa jest skrótowcem, wskazującym na kluczowe dziedziny zainteresowania Agencji (Planowanie, Urbanistyka, Budownictwo, Architektura – Plan, Urbanisme, Construction, Architecture). Dodatkowe informacje: www.urbanisme-puca.gouv.fr
Oficjalne witryny pozostałych wspomnianych powyżej instytucji i organizacji:
ARC: www.arc-copro.fr
ARF : www.regions-france.org
Eiffage Construction należy do Grupy Eiffage – jednej z największych grup budowlanych i operatorów koncesji w Europie. Grupa Eiffage zatrudnia około 64 tysięcy pracowników i osiąga roczne obroty na poziomie około 14 mld euro. Na całym świecie Grupa Eiffage słynie ze śmiałych, ambitnych i bardzo wymagających realizacji. Przedstawicielem Grupy Eiffage w Polsce jest Eiffage Polska Budownictwo.