Nowa realizacja Eiffage Polska Budownictwo w segmencie przemysłowym – tym razem dla Unilever Polska

02.02.2017

Firma Eiffage Polska Budownictwo podpisała z Unilever Polska S.A. kontrakt na rozbudowę budynku produkcyjnego przy ul. Bałtyckiej w Poznaniu. Obie firmy będą współpracować w Polsce po raz pierwszy.

Celem rozbudowy fabryki Unilever jest zwiększenie powierzchni produkcyjnej o nową halę. Projektowany budynek funkcjonalnie powiązany będzie z już istniejącymi obiektami. Konstrukcja hali będzie żelbetowa, prefabrykowana, z obudową z lekkiej płyty warstwowej. Jej powierzchnia całkowita wyniesie ponad 3000 m2. Oprócz hali, w ramach zlecenia powstanie duży podziemny zbiornik retencyjny na wody deszczowe – będzie odbierać do 305 m3 wody. Zmodernizowana i rozbudowana zostanie również infrastruktura techniczna zakładu.

Przez cały czas rozbudowy i modernizacji fabryki, prowadzona będzie produkcja. Wiąże się to z dodatkowymi wyzwaniami dla generalnego wykonawcy. Jakakolwiek awaria na budowie, np. krótkie zakłócenie w dostawie prądu, mogłoby doprowadzić do przerwania ciągłości produkcji, a w konsekwencji tego – to ogromnych strat. „Unilever to klient o wysokich, ponadstandardowych wymaganiach. Cieszymy się, że możemy je spełnić. Realizacja zlecenia musi przebiegać płynnie i bezawaryjnie. Będzie to możliwe dzięki jakości wykonania i naszemu doświadczeniu w realizacji trudnych budów.” – powiedział Rafał Strugała, Dyrektor Handlowy Oddziału Region Północny, Eiffage Polska Budownictwo.

To nasza kolejna inwestycja w Poznaniu, ale pierwsza w której generalnym wykonawcą jest Eiffage Polska Budownictwo – firma znana z realizacji wymagających, niestandardowych projektów. Potrzebowaliśmy partnera, który doskonale rozumie, jak zorganizować prace w warunkach utrzymywania ciągłości produkcji, a przy tym nie obawia się niekorzystnych warunków pogodowych.” – powiedział Piotr Mikołajski, dyrektor fabryki Unilever Polska SA w Poznaniu.

Podczas realizacji, oczekiwane są bardzo wysokie standardy BHP. Szczególnie istotny będzie etap wykończenia obiektu, gdy zastosowane zostaną powłoki – wszystkie muszą posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny. Powierzchnie muszą być łatwo zmywalne, bardzo gładkie, wykończone obło i pozbawione zakamarków. Na etapie użytkowania pozwoli to utrzymywać najwyższe rygory czystości.

Kontrakt realizowany jest w formule „Projektuj i buduj”, co uelastyczni realizację budowy oraz pozwoli na wprowadzanie niezbędnych zmian i usprawnień do projektu, bez konieczności wprowadzania zmian do umowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku realizacji dla branży spożywczej i wynika z ilości szczegółowych wymogów, jakie musi spełnić obiekt, w którym produkowana jest żywność. Eiffage odpowiada za projekt wykonawczy; dzięki zastosowaniu przy tym kontrakcie formuły „Projektuj i buduj” ma wpływ na kształt m.in. instalacji sanitarnych i elektrycznych. Zakończenie prac nastąpi w czerwcu 2017 roku.

Poznańska fabryka Unilever produkuje szeroką gamę produktów, które trafiają przede wszystkim na rynki europejskie; część z nich dociera również na inne kontynenty. Historia produkcji zup płynnych rozpoczęła się w latach 2006/2007 i do dziś rozwija się bardzo dynamicznie. To jedna z najnowocześniejszych i najbardziej wydajnych fabryk zup tego rodzaju w Europie. W tym roku na terenie Poznania firma Eiffage Polska Budownictwo zrealizowała podobne zlecenie dla Kompanii Piwowarskiej. Dotyczyło ono budowy zbiornika wód opadowych wraz z rozbudową komunikacji i infrastruktury na terenie browaru.

Inwestycja w liczbach:

  • Adres inwestycji: ul. Bałtycka, Poznań
  • Powierzchnia całkowita: 3 007,63 m2
  • Powierzchnia użytkowa: 2 858,84 m2
  • Inwestor: Unilever Polska S.A.
  • Generalny wykonawca: Eiffage Polska Budownictwo S.A.
  • Planowane zakończenie prac: II kwartał 2017 r.